Zdravá výživa v těhotenství je velice důležitá podmínka pro zdravý vývoj plodu. Těhotné ženy by měly jíst především vyváženou a pestrou stravu. Měly by se stravovat pravidelně, tři hlavní jídla by měla být doplněna o alespoň dvě svačiny. Ve stravě by měly být každý den zastoupeny všechny základní druhy potravin jako jsou obiloviny, ovoce a zelenina, libové maso, vejce, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, především kysané, neboť v těhotenství je větší sklon k zácpě, což je dáno působením těhotenských hormonů na organismus ženy. Také příjem tekutin během těhotenství by měl být dostatečný, tj. 2,5-3 l denně, nejvhodnější je voda, neslazené minerálky a ovocné šťávy. Příjem sladkostí, slazených nápojů a tučných jídel by měl být v těhotenství naopak omezen, protože tyto potraviny mají při obvykle vysokém kalorickém obsahu jen malý obsah živin. Průměrný přírůstek hmotnosti v těhotenství je mezi 12-13 kg. Závisí však i na výchozí hmotnosti na počátku těhotenství, u obézních žen je optimální, když přiberou během gravidity cca 6 kg.
Již dávno neplatí pověra, že ženy v těhotenství musí jíst za dva. Stačí pouze mírně zvýšit kalorický příjem a zaměřit se především na kvalitu přijímané stravy.
Během těhotenství stoupají nároky těla na přísun vitamínů a minerálů. Pokud těhotná žena konzumuje pestrou a vyváženou stravu, je množství přijatých živin obvykle dostatečné. Výjimkou je příjem kyseliny listové, železa a zinku, u kterých je obtížné získat denní doporučenou dávku z běžné potravy. Kyselina listová (Acidum folicum) je jedním z vitamínů skupiny B a její příjem před otěhotněním a v prvním trimestru těhotenství působí jako účinná prevence rozštěpových vad plodu. Kyselinu listovou je možno užívat jako samostatný preparát či může být součástí multivitamínového přípravku , nejlépe v dávce 800 mikrogramů denně (viz Ceník). Multivitamínové přípravky lékaři jednoznačně doporučují, zvláště pak ženám se zvláštními potřebami, např. vegetariánkám, ženám alergickým na některé potraviny, kuřačkám či jinak závislým ženám, ženám čekajícím dvojčata nebo chronicky nemocným ženám.
Potraviny, kterým je lépe se v těhotenství vyhnout:
- syrové maso, včetně syrových ryb a mořských plodů - syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso může být zdrojem původců salmonelózy, listeriózy a dalších bakteriálních infekcí. Stejně tak je lépe se vyhnout sortimentu lahůdkového prodeje jako jsou paštiky,saláty apod. Některé druhy ryb jako jsou žralok, mečoun či štika mohou obsahovat vyšší množství rtuti.
- nepasterizované mléko a mléčné výrobky z něho vyrobené - je častým zdrojem listeriózy. Není nezbytné vyhýbat se plísňovým sýrům, jak proběhlo v mnoha mediích. V České republice se tyto sýry vyrábějí pouze z pasterizovaného mléka.
- syrová vejce - mohou být zdrojem salmonelózy
- nemyté ovoce a zelenina
- alkohol - pravidelné pití nadměrného množství alkoholu během těhotenství podle provedených studií zvyšuje riziko potratu a úmrtí plodu v děloze. Děti alkoholiček také často trpí fetálním alkoholickým syndromem. Na druhou stranu výsledky studií nedávají odpověď na otázku, zda podobně nebezpečná je i mírná konzumace alkoholu. Proto gynekologové v České republice raději doporučují těhotným ženám úplnou abstinenci.
- kofein - pokud jste nadměrným konzumentem kofeinu ve formě kávy, černého čaje či koly, je vhodné snížit příjem kofeinu na minimum, protože vysoký příjem kofeinu je podle vědeckých výzkumů spojen se zvýšeným rizikem nízké porodní váhy a samovolného potratu. Na druhé straně, káva může ženám s nízkým tlakem zejména v počátku těhotenství pomoci a v malém množství jistě zdraví vašeho miminka neohrozí.
- kouření - sice se nejedná o potravinu, ale téma je natolik důležité, že je možné závislost na nikotinu zařadit do tématu zdravá výživa. Zde platí jediné. NEKOUŘIT! Kouření v graviditě může vést k mnoha negativním důsledkům, především ke krvácení v časné i pozdní graviditě, k předčasnému porodu, ke zpomalení tělesného vývoje plodu, děti kuřaček mají často nízkou porodní váhu a častěji jsou postiženy syndromem náhlého úmrtí novorozence.