Narození dítěte je pro každou ženu velkým mezníkem v jejím životě. Kromě radostného očekávání je porod také spojen s obavami a strachem z neznámého. Zde nabízíme základní podstatné informace, které byste měli vědět ještě předtím, než samotný porod započne.
Rozhodně nejsou na místě obavy, že začátek porodu nepoznáte a porod „zmeškáte“. Čas vyrazit do porodnice nastává při samovolném odtoku plodové vody nebo po nástupu pravidelných kontrakcí. Jedná se o stahy děložní hladké svaloviny, které se v určitém intervalu opakují a jsou vnímány jako bolesti břicha, případně s vystřelováním do zad. Většinou začínají pouze velmi slabě a nemusíte je ani vnímat. Postupně se zesilují a také doba mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracuje. Pokud se kontrakce začnou opakovat asi po 5-10 minutách, je čas se v klidu odebrat do porodnice. U maminek, které rodí opakovaně může porod probíhat rychleji a doporučuje se vyrazit do porodnice již při intervalu kontrakcí 10-15 minut. V porodnici vám natočí kardiotokografický záznam (monitorace srdeční činnosti plodu a děložní činnosti) a provedou vaginální vyšetření za účelem určení doby porodní, ve které se nacházíte. V případě, že se porod rozbíhá, bývá rodičce navržena tzv. „příprava“, která spočívá v oholení zevních rodidel a v provedení očistného klysmatu. Jako alternativa klystýru je možno podat přípravek Yal, který však v porodnici není k dispozici a rodička si jej musí přinést sebou (je vydáván pouze na recept, který vám váš gynekolog vystaví v poradně pro těhotné). V dnešní době není ovšem ani jedna z těchto přípravných procedur povinná, jsou však z hygienických důvodů opodstatněné a personál porodnice vám je určitě nabídne.
Samotný průběh porodu dělíme na 4 základní fáze (tzv.doby porodní):
První doba porodní (doba otevírací)
První doba porodní začíná ve chvíli, kdy se kontrakce začnou opakovat pravidelně v častějších intervalech (přibližně v trvání 30-40 vteřin). Interval mezi kontrakcemi se postupně zkracuje a na konci první doby porodní přicházejí děložní stahy po 2-3 minutách. Současně se začne otevírat a zkracovat děložní hrdlo a začne se tvořit tzv. branka, která nakonec splývá se stěnami pochvy (zašlá branka). Tím jsou porodní cesty otevřeny. Již na konci první doby porodní pociťuje rodička zpravidla první nepříjemné tlaky na konečník, podobné nucení na stolici. Koncept tzv. „hekárny“, kde rodičky dříve strávily celou první dobu porodní je dnes již na většině porodnic opouštěn a rodička je již na počátku první doby porodní umístěna na porodní sál, kde proběhne vlastní porod dítěte, tedy druhá doba porodní.
Druhá doba porodní (doba vypuzovací)
Hlavička miminka začne v této fázi sestupovat k rodidlům. Nyní rodička musí začít tlačit (zpravidla i pociťuje intenzivní nucení na tlačení), ale nejlépe jen při děložní kontrakci. Porodní asistentka nadále kontroluje srdeční akci plodu. Vaše tlačení bude personál porodnice usměrňovat, silné tlačení není pokaždé nejvhodnější, protože rychlý průchod miminka porodními cestami může vést k jejich poranění. Poté se objeví hlavička, následují raménka dítěte a zbytek porodu je již rychlý. Pokud budete chtít, hned si vaše miminko můžete pochovat. Pediatrický tým poté po podvázání a přestřižení pupečníku miminko změří, zváží, zkontroluje, zda je v pořádku a omyje. Co nejdříve je miminko přiloženo k prsu matky. Délka druhé doby porodní se liší u prvorodiček (přibližně do 40 minut) a vícerodiček (zpravidla 20-30 minut).
Třetí doba porodní
V této fázi se rodí placenta a plodové obaly (blány). K porodu placenty většinou dochází do 15-20 minut, neměla by překročit 60 minut. V této fázi se také provádí případný odběr pupečníkové krve.
Čtvrtá doba porodní
V této poslední fázi porodu je rodička sledována na porodním sále po dobu přibližně dvou hodin. Porodní asistentky kontrolují její stav, zejména krvácení, krevní tlak a puls a stažení dělohy. Poté je převezena na oddělení šestinedělí.
Celková doba porodu je u prvorodiček delší a trvá v rozmezí 8-12 hodin, naproti tomu u vícerodiček je obvyklá doba porodu 4-6 hodin, protože děloha i porodní cesty jsou na porod již lépe připraveny.
Po celou dobu porodu může rodičku doprovázet a podporovat její partner či jiná blízká osoba.