Druhy a ceny antikoncepce
Dnes je na trhu mnoho druhů antikoncepce, které chrání před otěhotněním a některé z nich také před pohlavními chorobami. Užívání antikoncepce snižuje počet nechtěných těhotenství a tím i počet potratů (umělé přerušení těhotenství). Každý druh má své výhody i nevýhody, zdravotní rizika, příznivé i nepříznivé vedlejší účinky a také spolehlivost. Výběr vhodné antikoncepce závisí na věku pacientky, jejím zdravotním stavu a prodělaných chorobách. Každá žena by měla navštívit svého gynekologa, aby jí doporučil a předepsal tu nejvhodnější antikoncepci. Záleží pak už jenom na ženě, která z nabízených variant jí vyhovuje a je pro ní také cenově dostupná.
Antikoncepční metody a prostředky můžeme rozdělit do následujících skupin:
Přirozené metody antikoncepce
Do této skupiny patří například přerušovaná soulož nebo metoda plodných a neplodných dnů. Nejde o příliš spolehlivé druhy antikoncepce. Mnoho mužů totiž nestihne těsně před vyvrcholením ejakulovat mimo pohlavní orgány ženy. Zjištění plodných dnů se provádí zpravidla pomocí měření bazální teploty v pochvě či v konečníku každé ráno. V době ovulaceteplota stoupne na cca 37,5 C, plodné dny začínají 5 dní před a končí 3 dny po vzrůstu teploty. Určení data ovulace pomocí struktury cervikálního hlenu (Bilingsova metoda) či pomocí změn struktury slin je dnes již pro nepřesnost a nepraktičnost prakticky opuštěna. Asi nejpřesněji lze den ovulace lze určit z moči pomocí proužků (hladina luteinizačního hormonu - LH, jehož množství se výrazně zvýší 1-2 dny před ovulací). Cena proužků od 30,- do 200,-Kč.
Bariérové metody antikoncepce
Vytvářejí překážku (bariéru), která brání splynutí vajíčka a spermie. Bariérové druhy antikoncepce jsou pesar (vaginální diafragma), cervikální klobouček, kondom a jiné. Z těchto metod je kondom (od 20,- do 90,- Kč) nejúčinnější a současně je to jediná antikoncepce, která chrání před pohlavními chorobami. Pesar (vaginální diafragma)se zavádí se před pohlavním stykem přímo do pochvy před děložní hrdlo. Tím zabraňuje pronikání spermií do dělohy. Je vhodné užit jej v kombinaci se spermicidními gely, které znehybní nebo „zabijí“ spermie. Po pohlavním styku se nechává 6 -8 hodin uvnitř pochvy. V posledních letech pesary téměř vymizely z českého trhu.
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko („Dana“, nehormonální tělísko) se zavádí do dělohy na dobu 5 let a funguje na principu likvidace spermií nebo alespoň omezení jejich pohybu a oplozovací schopnosti, nejde tedy o abortivní metodu (nevyvolává potrat). Tělíska jsou vhodnější pro ženy, které už rodily. V poslední době se však na trhu objevují nové typy tělísek, které je možné zavést i ženám, které ještě nerodily (např.nitroděložní kulička - IUB ). Mezi možné nežádoucí účinky nitroděložních tělísek patří zesílení menstruačního krvácení, mírně se zvyšuje i riziko infekcí a výtoků. Ceny se pohybují v rozmezí od 1000,- do 5000,- Kč.
Chemické metody antikoncepce
Jejich antikoncepční účinek funguje na principu spermicidních látek - tedy látek, které znehybňují (např.zvýšením kyselosti v pochvě) nebo přímo zabíjejí spermie. Na trhu jsou k sehnání ve formě pěny, želé, houbiček, krémů nebo globulí. Tyto metody patří spíše k těm méně spolehlivým. Ceny se pohybují od 90,- do 250,- Kč na 10 aplikací.
Chirurgické metody antikoncepce – sterilizace
Jedná se o metodu velmi spolehlivou, ale nevratnou. Případné otěhotnění po sterilizaci je možné pouze s využitím asistované reprodukce. K chirurgickým metodám patří u muže přerušení chámovodů a u ženy přerušení vejcovodů, čímž je vyloučena možnost spojení vajíčka a spermie. Je doporučena spíše u žen, které již s jistotou neplánují děti nebo mají ze zdravotních důvodů těhotenství zakázáno (tzv.zdravotní indikace). Provádí se převážně laparoskopickou metodou. S výjimkou sterilizace ze zdravotních důvodů je tento zákrok plně hrazen klientkou a cena přesahuje 10.000,- Kč.
Hormonální antikoncepce
Patří k nejčastějším metodám a je velmi spolehlivá, pokud je správně užívána (většina případů selhání je totiž způsobena právě chybou v užívání). Blokuje uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulaci), zahuštěním hlenu hrdla děložního snižuje jeho prostupnost pro spermie a blokádou růstu děložní sliznice zhoršuje podmínky pro uhnízdění vajíčka v děloze (gestagenní antikoncepce). Nejvhodnější je pro mladé ženy, které mají stálého partnera, protože nechrání před pohlavními chorobami. Výběr konkrétního typu hormonální antikoncepce je na uvážení vašeho gynekologa. Jiné preparáty se hodí pro ženy mladé a pro ženy starší 35 let. Speciální druhy jsou určeny kojícím matkám, rizikové je užívání pilulek u kuřaček a u žen s některými onemocněními (hematologické poruchy, nemoci žilního systému, jaterní onemocnění). Spektrum nabízených přípravků je velice široké.
Nejčastěji předepisovaným typem je kombinovaná hormonální antikoncepce (COC) obsahující dva typy hormonů – estrogeny a gestageny. Ceny se dle typu pohybují od 300,- do 1200,- Kč na 3 měsíce užívání, měsíčně tedy od 100,- do 400,- Kč. Tento typ antikoncepce dále dělíme na tzv. antikoncepci jednofázovou, kdy se hladina estrogenu a gestagenu v tabletce v průběhu cyklu nemění, dále dvoufázovou, kde při stejné denní dávce estrogenů se mění hladina gestagenů, a nakonec třífázovou (tříbarevné pilulky), kde se v průběhu cyklu mění dávky estrogenů i gestagenů. Třífázová antikoncepce se svým složením nejvíce přibližuje přirozenému rytmu menstruační cyklu a je častěji předepisována mladým dívkám po 15. roce věku. Nejméně nežádoucích účinků mají však preparáty jednofázové, jsou proto nejoblíbenější a jejich nabídka na trhu je také nejpestřejší, včetně preparátů s gestageny nové generace, které některé z nežádoucích účinků přímo blokují (např.zadržování vody v organizmu). Kromě pilulek se kombinovaná hormonální antikoncepce nabízí také ve formě náplastínebo vaginálních kroužků. Tyto formy méně zatěžují játra a s ohledem na menší pravděpodobnost chyby v užívání jsou velmi spolehlivé. Jako každá metoda i kombinovaná hormonální antikoncepce má svá rizika a své přednosti.
Dalším typem hormonální antikoncepce jsou čistě gestagenní (progestinové) hormonální preparáty. Označují se jako minipilulky. Tento typ nebrání uvolnění vajíčka jako u kombinovaných preparátů, ale ovlivněním kvality hlenu děložního hrdla je spermiím zabráněno v průniku do dělohy a v cestě k normálně uvolněnému vajíčku. Navíc výrazně blokují růst děložní sliznice a brání tím uhnízdění vajíčka v děloze. Gestagenní antikoncepční preparáty jsou vhodné i pro kojící ženy a prakticky nemají vážnější zdravotní rizika. Vedle poněkud méně spolehlivých tablet se nabízí také v jiných, naopak velmi spolehlivých formách: jednak ve formě depotních (zásobních) injekcí, aplikovaných dle druhu přípravku zpravidla každé 3 měsíce do hýžďového svalu, nebo se dají implantovat pod kůži.
Hormonální nitroděložní systémy - pětiletý, tříletý
Samostatnou kapitolou v oblasti anitikoncepce je hormonální nitroděložní systém pětiletý a jeho mladší NÍZKOHORMONÁLNÍ tříletá a pětiletá varianta (ceny viz Ceník ), které je vhodnější pro nerodivší ženy a dívky od 17 let. Jde o kombinaci tělíska a gestagenní hormonální antikoncepce ve formě zásobní kapsle. Nitroděložní hormonální systémy patří mezí nejspolehlivější antikoncepční přípravky vůbec a chrání ženu před otěhotněním po dobu 5 let (nebo 3 let). Díky tomu, že hormon působí zejména lokálně, v děloze, jsou u těchto systémů velmi vzácné vedlejší účinky a je vhodným řešením i pro kuřačky starší 35 let, diabetičky, ženy po trombóze či s vrozenou dispozicí k trombóze a embolii. Typickým doprovodným jevem je po počátečním i několikaměsíčním mírném nepravidelném krvácení částečné nebo úplné vymizení menstruace. Tento efekt utlumení menstruace je silnější u staršího pětiletého tělíska s něco vyšší dávkou hormonu.
Postkoitální antikoncepce (intercepce)
V podstatě se také jedná o hormonální antikoncepci, ale užívá se po pohlavním styku. Blokuje ovulaci a změnou charakteru děložní sliznice brání případnému uhnízdění již oplozeného vajíčka. Může narušit pravidelnost menstruačního cyklu a některým ženám způsobuje nevolnost. Obsah hormonů v těchto preparátech je poměrně vysoký, není proto vhodná k pravidelnému užívání (!) a spíše poslouží jako záchrana v případě selhání jiné antikoncepce, jako je například kondom či přerušovaná soulož. Na trhu je k sehnání ve formě volne prodejných tablet a je nutné ji užít nejpozději do 72 hodin po pohlavním styku. Orientační cena pro jedno použití od 400,- do 900,- Kč.